Dyskusyjny Klub Książki

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Bibliotece Publicznej Stąporkowie
W dniu 18.02.2015 r odbyło się kolejne spotkanie DKK podczas którego dyskutowano o książce Mikołaja Łozińskiego „Książka”
Recenzje czytelników :
Zwykłe przedmioty takie jak : ekspres, okulary, klucze, maszynka do włosów itp. Stają się pretekstem do opowieści narratora o członkach jego rodziny. Zaczyna od odwiedzin trzeciej babci w Bazylei. Mama, tata i starszy brat podsuwają tematy (właśnie te różne przedmioty) jako pretekst do wspomnień albo wręcz zakazują , żeby o nich nie pisał (bo z różnych powodów nie chcą przypominać faktów z ich życia rodzinnego). Autor przedstawia historię 3 pokoleń, nie wybielając ani nie koloryzując wydarzeń z ich życia. Ukazuje fakty (i te bolesne również), a więc zdrady, rozstania i powroty, życie „ w trójkącie”.
Ze wspomnień możemy odtworzyć życie w Polsce PRL-owskiej, antysemityzm w latach 60-tych, puste sklepy, kartki żywnościowe, paczki z zagranicy.
Życie rodziny- dziadków, rodziców poznaje czytelnik z różnych perspektyw, np. śmierć dziadka wyzwala wspomnienia w jego żonie i córce o ich wspólnym życiu, z kolei z listów babci do przyjaciółki z Paryża otrzymujemy obraz życia w Polsce lat 8—tych, czasy „Solidarności”, stan wojenny itd. Aż do lat 90-tych.
Książka z uwagi na narracje jest „inna”, wnosi jakąś świeżość w ujęciu tematu: „historia mojej rodziny” i choćby ze względu na to jest warta lektury.
Dla ludzi w moim wieku jest przypomnieniem czasów, które znam z autopsji , dla młodszych lekcja historii.

Dofinansowano ze środków Instytutu Książki.