Bardzo Młoda Kultura 2019–21. Świętokrzyskie „COOLTURALNI-ORIENTALNI”

Bardzo Młoda Kultura 2019–21. Świętokrzyskie „COOLTURALNI-ORIENTALNI”

Bardzo Młoda Kultura 2019–2021. Świętokrzyskie to projekt realizowany przez Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Bardzo Młoda Kultura.

Projekt jest współfinansowany przez Województwo Świętokrzyskie.

Trwa nabór na zajęcia z projektu Bardzo Młoda Kultura. Nasz ośrodek otrzymał grant w wysokości 11 500 zł na letnie zajęcia dla dzieci i młodzieży z Gminy Stąporków. Zachęcamy.

Rozpoczynamy je już za tydzień. Projekt COOLTURALNI-ORIENTALNI skierowany do dzieci i młodzieży z naszej gminy. O terminach poszczególnych spotkań będziemy informować na bieżąco. Wszystkie zajęcia, warsztaty oraz wycieczka są bezpłatne, obowiązuje natomiast kolejność zgłoszeń.

Zapisy bezpośrednio w bibliotece lub pod nr. tel. 509307590

Bardzo Młoda Kultura 2019–2021. Świętokrzyskie
Projekt realizowany przez Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Bardzo Młoda Kultura.
Projekt jest współfinansowany przez Województwo Świętokrzyskie. 

Celem projektu COOLTURALNI-ORIENTALNI jest przeprowadzenie cyklu warsztatów przybliżających beneficjentom kulturę Wschodu, wykonanie muralu, wydanie książki
z kolorowankami , wycieczka oraz wystawa podsumowująca wszystkie działania.

Zaproponujemy dzieciom i młodzieży swoistą podróż po kulturze Orientu, której motywem przewodnim będzie mandala będąca symbolem doskonałości i pełnej harmonii. Nasze przedsięwzięcie będzie polegało na poszukiwaniu przyczyn dlaczego praca z mandalą miałaby pomóc rozwinąć siebie, dlaczego w wielu kulturach wykorzystywano koło w szczególny sposób. Może dlatego, że kołem jest widnokrąg, a okrągła Ziemia porusza się po kolistej orbicie wokół Słońca, które – widziane z Ziemi – wydaje się dyskiem? Wiele najstarszych budowli, tak sakralnych jak i świeckich wznoszono na planie koła: Stonehenge, święte góry w Mezopotamii, buddyjskie stupy, ale również pagody, jurty, igloo. Przyroda, a właściwie cała natura, Świat, Kosmos dostarczają nam szeregu niezwykłości, które mogą powodować naszą ciągłą fascynację kołem, fascynację, która trwa nieprzerwanie od najdawniejszych czasów. Motyw koła jest wszechobecny w przyrodzie, kulturze, religii. Beneficjenci w swoich poszukiwaniach będą wspierani przez specjalistów z danych dziedzin- pedagoga i psychologa, instruktora jogi i antropologa kultury, charyzmatycznego muzyka i animatora, artystów plastyków. Działania które zaplanowaliśmy wpłyną pozytywnie na uczestników. Dzieci po wielomiesięcznej przerwie spowodowanej pandemią na nowo nauczą się jak pracować w zespole, twórczo myśleć, nazywać emocje oraz komunikować się ze sobą. Uczestnictwo w projekcie wpłynie znacząco na wzmocnienie i rozwój umiejętności twórczych dzieci, podniesie poczucie własnej wartości i sprawczości, zmniejszy uczucie o ograniczonych możliwościach swojego rozwoju. Współautorstwo książki i muralu, wystawa końcowa prac plastycznych pozwoli zaistnieć dzieciom jako odbiorcom ale przede wszystkim jako twórcom kultury.